Question: 3SnCl 4 + 4Al(C 2 H 5 ) 3 3Sn(C 2 H 5 ) 4 + 4AlCl 3 A) In one experiment, 0.300 L of
3SnCl4 + 4Al(C2H5)3 3Sn(C2H5)4 + 4AlCl3
A) In one experiment, 0.300 L of SnCl4 (d = 2.226 g/mL) was treated with 0.639 L of triethylaluminum (Al(C2H5)3); d = 0.835 g/mL). What is the theoretical yield in this experiment (mass of tetraethylstannane, Sn(C2H5)4)?
B) If 0.458 L of tetraethylstannane (d = 1.187 g/mL) were actually isolated in this experiment, what was the percent yield?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
