Question: 4. A product is processed on a station S1, which produces 75% good units, while P1=25% are sent to a rework station R1. At rework

 4. A product is processed on a station S1, which produces

4. A product is processed on a station S1, which produces 75% good units, while P1=25% are sent to a rework station R1. At rework station, P2=10% are scrapped and the remaining are sent back to station S1. Cost of processing at station S1 is C1=60TL/ unit and the cost at station R1C 2=20TL/Unit. Draw the cycling production flow system, calculate the yield, and determine the cost per good unit if 1000 good units are to be produced from this system. Note: Cost Per Unit =[C1+C2P1]/(1a) and Cost Per Good Unit =N[C1+C2P1]/[ Output(1-a)] Where a=P1(1P2) and N= Input Units a) 126.72 b) 116.72 c) 96.72 d) 86.72 e) 76.72 Bos birak

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!