Question: 4. Mercury at 26.5C is flowing through a packed bed of lead spheres having a diameter of 2.096mm with a void fraction of 0.499 .

4. Mercury at 26.5C is flowing through a packed bed of lead spheres having a diameter of 2.096mm with a void fraction of 0.499 . The superficial velocity is 0.02198m/s. The solubility of lead in mercury is 1.721wt%, the Schmidt number is 124.1 , the viscosity of the solution is 1.577103Pa.s, and the density is 13530kg/m3. a) Predict the value of JD. Use this relation for JD:JD=0.25NRe.0.31 b) Predict the value of kc for the case of A diffusing through nondiffusing B. Molecular weight of mercury (Hg)=200.59kg/kgmol Molecular weight of lead (Pb)=207.19kg/kgmol JD=vkcNsc2/3kcC=kCXBMC
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
