Question: 400 m/S IT 0,05 m - 2. A system consisting of three masses of my = 0.4 kg. my = 0.5 kg, and mc =


400 m/S IT 0,05 m - 2. A system consisting of three masses of my = 0.4 kg. my = 0.5 kg, and mc = 0.8 kg. The system is positioned in the xy -plane with the positioned each A(1,2), B(4,4), and C(2.5) in meter and Initially at rest. Determine: a. (10 Points) The system's center of mass. b. (10 Points) If the object B and C are act on an external force each of 101 + 20) N and 161 N, evaluate the system's center of mass acceleration after 2 s. C. (10 Points) The system's center of mass 2 s after the forces acted on B and C
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
