Question: ( 5 . 3 ) An ESP must treat 5 0 0 , 0 0 0 acfm with 9 9 % efficiency. Assuming an effective

(5.3) An ESP must treat 500,000 acfm with 99% efficiency. Assuming an effective drift velocity
of 0.4ftsec, calculate the required plate area in ft2, and the number of plates if each is
20 ft tall by 10 ft long, and there are 4 mechanical fields.
GIVENS:
:=0.99,Q:=500000f3min,w:=0.4ft(s)
H:=20*ft,Lp:=10*ft,Ns:=4,*sections in the direction of flow
are called mechanical fields
( 5 . 3 ) An ESP must treat 5 0 0 , 0 0 0 acfm

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!