Question: 5) A 0.50 kg block is placed on a spring (k = 1800 N/m) that has been compressed 0.30 m. The spring is released

5) A 0.50 kg block is placed on a spring (k = 1800 N/m) that has been compressed 0.30 m. The spring is released and the block flies into the air. What is the maximum height above it's starting position could it travel? Energy Equation: how 6) Using the same info from #5, how fast is the block moving when it is 5.0 m above it's starting point? Energy Equation: h=5.0m
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
