Question: 5. Consider the following information: Demand rate (D) = 60 units per hour Lead time (T) = 40 hours Container capacity (C) = 20 units

5. Consider the following information: Demand
5. Consider the following information: Demand
5. Consider the following information: Demand rate (D) = 60 units per hour "Lead time (T) = 40 hours Container capacity (C) = 20 units Safety factor (x) = 10% x a. (*) How many kanban production cards are needed? b. (**) How many hours' worth of demand will these cards represent? c. (**) Suppose the demand rate is doubled but the lead time is cut in half. Will this make any difference in the inventory levels? Show your work

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!