Question: (50 marks)/A freezer with 4m width, 6m length, and 3m height is being built. The walls contain 1.7 mm thick stainless steel (k=15W/[mC]),10cm thick foam

(50 marks)/A freezer with 4m width, 6m length,
(50 marks)/A freezer with 4m width, 6m length, and 3m height is being built. The walls contain 1.7 mm thick stainless steel (k=15W/[mC]),10cm thick foam insulation (k=0.036W/[mC]), and some thickness of corkboard (k=0.043W/[mC]) to be established, and 1.27cm-thickness wood siding (k=0.104W/[mC]). The inside of the freezer is maintained at 40C. Ambient air outside the freezer is at 32C. The convective heat-transfer coefficient is 5W/(m2K) on the wood side of the wall and 2 W/(m2K) on the steel side. If the outside air has a dew point of 29C, calculate the thickness of corkboard insulation that would prevent condensation of moisture on the outside wall of the freezer. Calculate the rate of heat transfer through the walls of this freezer (Firstly, show the problem givens on a figure)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!