Question: 6.) A thermal energy storage unit flows air through a packed bed of 3mm beads with a tube I.D. of 2.25. The mass flux is
6.) A thermal energy storage unit flows air through a packed bed of 3mm beads with a tube I.D. of 2.25. The mass flux is 4.4kg/m2s. Assume a viscosity of =1.836E05 Pa.s and a density of = 1.81kg/m3. The porosity is =0.375. a. What is the pressure drop over the 3 meter packed bed? b. What is the pressure drop with =0.375,0.4, and, 0.44 ? c. At a porosity of =0.375, plot the pressure drop as a function of mass flux from 0.001 kg/m2s through 5kg/m2s
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
