Question: 6 . An ideal solar cell with a 1 0 0 mW cm - 2 incident solar intensity resulted in Isc = 1 2 mA

6. An ideal solar cell with a 100 mW cm-2 incident solar intensity resulted in Isc=12 mA/cm2, Voc =1.2 V and fill factor (ff)=0.76 a) Find the efficiency of this cell at one sun b) Find I0(reverse saturation current)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!