Question: 67) A spring, k = 600 N/m, is compressed 0.08 m, shooting a 0.09 kg marble at some angle in the air. When the

67) A spring, k = 600 N/m, is compressed 0.08 m, shooting

67) A spring, k = 600 N/m, is compressed 0.08 m, shooting a 0.09 kg marble at some angle in the air. When the marble is 0.4 m above the starting height, how much kinetic energy will the marble have?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To find the kinetic energy of the marble when it is 04 meters above the starting height we can use the conservation of energy principle Initially the ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!