Question: (7%) Problem 15: A fisherman has caught a fish on his pole, and to keep the pole steady he has to apply an upward

(7%) Problem 15: A fisherman has caught a fish on his pole, and to keep the pole steady he has to apply an upward force of F = 205 N at an angle of 50.5 with respect to the pole (see figure). The length of his pole is 3.2 m, and he is holding it a distance 0.35 m from the end, where he is applying a downward force F. Randomized Variables F2=205 N 0=50.5 L=3.2 m d = 0.35 m sin() cos() tan() (7 8 9 cotan() asin() acos() EMA 4 5 6 sinh() cotanh() oDegrees Radians 12 3 atan()) acotan() cosh() tanh() + END 0 VO BACKSPACE DEL CLEAR Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 2 Submit A 50% Part (a) With how much force, F, in newtons, does he have to push straight downward on the end of his pole to keep the pole from moving? You may assume the pole is massless. F = || Hint Feedback I give up! Feedback: 0% deduction per feedback. HOME 50% Part (b) What is the mass of the fish on the end of the pole, in kilograms? F TF2 0 Otheexpertta.com Grade Summary Deductions Potential 0% 100% Submissions Attempts remaining: 10 (0% per attempt) detailed view
Step by Step Solution
3.36 Rating (146 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Solution F2 O L d 205 N 505 Calculating torqui about Fo... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
