Question: A 0 . 5 0 0 kg mass is attached to a spring and executes SHM with a velocity given by: v ( t )

A 0.500 kg mass is attached to a spring and executes SHM with a velocity given by: v(t)=(3.60cm/s)sin[(4.71rad/s)t-/2].
pts3611@g.rit.edu4N89-61-AA-40-B69F-50456
Part (a)
What is the period of this simple harmonic motion in seconds?
Part (b)
What is the amplitude of this simple harmonic motion in millimeters?
Part (c)
What is the maximum acceleration of the mass in cm/s2?
Part (d)
What is the force constant of the spring in N/m?
Part (e)
What is the velocity of the mass at t=0 in cm/s?
Part (f)
What is the velocity of the mass at t=1.50 s in cm/s?
Part (g)
Write a function for the displacement, x(t), using the fact that at t=0 the mass is at x=0.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!