Question: A 1 0 g sample of cement ( s . g . = 3 . 1 5 ) is mixed with 4 g of water

A 10g sample of cement (s.g.=3.15) is mixed with 4g of water and is sealed in a water-tight
container. After 3 months it is determined, by measuring the non-evaporable water content,
that the degree of hydration is =0.80.
Based on the information above, calculate the following (include units):
a) Initial volume of cement, vc
b) Initial volume of water, Vw
c) Initial volume of paste, Vpp
d) Volume of remaining unhydrated cement, Vu
e) Volume of hydrated paste, Vhp
f) Volume of capillary pores, vcap
g) Capillary porosity, Pcap
h) Power's Gel Space Ratio, X
i) Volume of gel pores, Vgp
j) Gel porosity, Pgel
k) Maximum theoretical degree of hydration possible, max
I) Would max be higher if the sample was cured in water? Why?
A 1 0 g sample of cement ( s . g . = 3 . 1 5 ) is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!