Question: A 1 0 - mm thick steel block ( with Modulus of elasticity E = 2 1 0 GPa, shear modulus G = 8 0

A 10-mm thick steel block (with Modulus of elasticity E=210GPa, shear modulus G=80GPa, and mass density =7800kgm3) has one internal large crack at a depth of 2 mm and a region of porosity, as shown below. Considering a pulse-echo test with an L-wave transducer, sketch the ultrasonic C-scan results for the:
(a) Time-Of-Flight (TOF) feature (indicate exact values).
(b) Amplitude feature (indicate only relative values).
zlongleftarrow
TIME OF FLIGHT C-SCAN
(indicate exact values)
AMPLITUDE C-SCAN (indicate relative values)
A 1 0 - mm thick steel block ( with Modulus of

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!