Question: A 2 - kg block is subjected to a harmonic force F = 3 0 c o s 5 t . If k 1 =

A 2-kg block is subjected to a harmonic force F=30cos5t. If k1=40Nm,k2=60Nm,k3=76Nm, and c=50N.sm, and the initial position and the initial velocity of the block is given by x0=5cm, and v0=0,
a) Draw free body diagram of the block.
b) Derive the differential equation of motion for the system.
c) Determine the equation describing its steady-state motion.
d) Write the equation for the general motion
Please do the steady state part and part d correct, i already have posted it twice but it was wrong both time.
A 2 - kg block is subjected to a harmonic force F

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!