Question: A 50-kg mass on a smooth surface is released from rest from the position shown. It is pulled up and to the right by force

A 50-kg mass on a smooth surface is released from rest from the position shown. It is pulled up and to the right by force F = 50 N and horizontally to the left by a spring. The spring has force constant k = 50 N/m and unstretched length 10 = 0.10 m. 48) 49) 50) 51) How far forward has the mass moved when it is in equilibrium? Answer: 0.419 m What is the speed of the mass when it is in equilibrium? Answer: 0.419 m/s How much net work has been done on the mass by the time it is in equilibrium? Answer: 4.39J How far forward has the mass moved when it momentarily comes to rest? Answer: 0. 838 m
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
