Question: A 50-kg mass on a smooth surface is released from rest from the position shown. It is pulled up and to the right by
A 50-kg mass on a smooth surface is released from rest from the position shown. It is pulled up and to the right by force F = 50 N and horizontally to the left by a spring. The spring has force constant k =50 N/m and unstretched length 1 = 0.10 m. --0.5 m IM How far forward has the mass moved when it is in equilibrium? What is the speed of the mass when it is in equilibrium? How much net work has been done on the mass by the time it is in equilibrium? How far forward has the mass moved when it momentarily comes to rest? 35
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Solutions PE 12 kx 2 12500404 4J WD ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
