Question: A 6 0 0 mm diameter and 2 5 m long driven concrete pile carries a column load of 1 2 0 0 kN .

A 600 mm diameter and 25 m long driven concrete pile carries a column load of 1200 kN . It is estimated that the shaft carries 900 kN and the point carries 300 kN . Determine the settlement of the pile head using the Vesic's method, assuming that the skin friction is distributed uniformly along the shaft. Given, Es=25MNm2,Ep=30,000MNm2, and s=0.2.
A 6 0 0 mm diameter and 2 5 m long driven

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!