Question: A 6 9 . 1 g bullet is fired from a rifle having a barrel 0 . 6 6 2 m long. Assuming the origin

A 69.1 g bullet is fired from a rifle having a
barrel 0.662 m long. Assuming the origin is
placed where the bullet begins to move, the
force exerted on the bullet by the expanding
gas is F = a + b x c x2, where a =13900 N,
kamble (vvk295) W and E Part 2 smith (31022401)4
b =13700 N/m, c =10600 N/m2, with x in
meters.
Determine the work done by the gas on the
bullet as the bullet travels the length of the
barrel.
Answer in units of J.
If the barrel is 0.892 m long, how much work
is done?
Answer in units of J.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!