Question: A 6 G cell phone tower will transmit a 3 0 GHz digital signal from a dish antenna of area A = 3 . 2

A 6G cell phone tower will transmit a 30GHz digital signal from a dish antenna of area A=3.20m2. The transmitted power is Pt=100W. If the receiving antenna in your phone is a half-wave antenna at a distance R=2km away and both antennas are lossless: a) Find the power received Prec assuming ideal transmission conditions. Use the formula: b) What is the length L of the receiving antenna? Use the formula: Enter your answers below:a) Prec= wattsb) L= meters

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!