Question: A beam, uniform in mass, M = 8 5 . 1 kg and length L = 8 . 7 m , hangs by a cable

A beam, uniform in mass, M =85.1 kg and length L =8.7 m, hangs by a cable supported at point B, and rotates without friction around point A. On the end far of the beam, an object of mass m =22.3 kg is hanging. The beam is making an angle of =44.4 at point A with respect to the + x-axis. The cable makes an angle =23.6 with respect to the - x-axis at B. Assume = + . enter an expression for the lever arm for the weight of the beam about the point A. find an expression for the lever arm for the weight of the mass. write an expression for the magnitude of the torque about point A created by the tension T. giver your answer in terms of the tension and the other given parameters and trigonometic functions. what is the magnitude of the tension in the cable? eneter an expression for the horizontal component of the force sx

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!