Question: A block slides down a frictionless ramp that is at an angle of 45 degrees with respect to the ground. It begins at rest. To


A block slides down a frictionless ramp that is at an angle of 45 degrees with respect to the ground. It begins at rest. To answer the following questions, assume that the block has traveled ten meters along the ramp by time "t\". a. How much work has been done by gravity in this time? i. h : lOsin45meter ii. mgh : m * g * 10 511145" : Smg : 69.296m] b. Using the kinematic equations for constant acceleration, how fast will the block be going at time \"t\"? mgsin45 = ma. gsin45 = a. a : 'szg (Tn/52) : 6.9296131/52 of : vi + at : "l2 gt (Tn/s) : 6. 9296t (Tn/s) 2 c. Repeat the calculation from part (b) using conservation of energy. 2 i. imu = Sx/Emg ii. v = 5 29 iii. 192 = 10\\E'g iv. '1? = 11.77 Til/SI
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
