Question: A block with mass m = 10 kg rests on the surface of a frictionless horizontal table. A second block with a mass m

A block with mass m = 10 kg rests on the surface

A block with mass m = 10 kg rests on the surface of a frictionless horizontal table. A second block with a mass m = 8.2 kg is connected to the first by a light string passing over an ideal pulley such that the second block is suspended vertically. The second block is released from rest, and both blocks move together. A. [8 points] Sketch a free body diagram for m1 and a separate free body diagram for m2, labelling all forces as we have done in class, showing the type of force and the objects interacting. T B. [8 points] Rank the magnitudes of all the forces on your free body diagrams. Explain your reasoning. C. [4 points] How does the net force on m1 compare to the net force on m2? D. [5 points] Find the acceleration of m1. Show all work. E. [5 points] Find the tension on m1. Show all work.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!