Question: A building in can be modeled as a one degree of freedom system with a weight W = 1 0 0 0 tons and a

A building in can be modeled as a one degree of freedom system with a weight W =1000 tons and a damping fraction of Z%=0.25. If the seismic force is simulated as a concentrated lateral load (and applied instantaneously) that generates a lateral displacement of A =8.8 cm and an initial velocity of B =72 cm/s, a) what should be the maximum period of the system if by regulation it can only move 18 cm? b) If dampers capable of tripling the original damping fraction are installed, how much additional weight could the building have to continue complying with the 15 cm lateral deformation limit assuming that the stiffness is the same as in item a)?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!