Question: A cable has the following primary constants: resistance R-8052/loop km, conductance, G=2 S/km and capacitance C=5nF/km. Determine, for minimum distortion at a frequency of

A cable has the following primary constants: resistance R-8052/loop km, conductance, G=2 S/km and capacitance C=5nF/km. Determine, for minimum distortion at a frequency of 1.5 kHz (a) the value of inductance per loop kilometre required, (b) the propagation coefficient, (c) the velocity of propagation of signal and (d) the wavelength on the line.
Step by Step Solution
★★★★★
3.33 Rating (150 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
The detailed ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
