Question: A calibrated micrometer was used to take 10 replicated measures of a reference standard. If X bar m= 0.073, and the true value of the

  1. A calibrated micrometer was used to take 10 replicated measures of a reference standard. If X bar m= 0.073, and the true value of the reference standard is 0.075, what is the bias of the micrometer?
  2. When = 10, what sample size is needed to specify a 95% confidence interval of 3 units for the mean?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!