Question: A certain coal - fired power plant has a rated power capacity of P = 1 2 0 0 MW . The output of this

A certain coal-fired power plant has a rated power capacity ofP=1200MW. The output of this plant isW=0.29QH, whereQHis the energy input as heat from the hot reservoir.
Brockman,Avi-asb22i@fsu.edu@theexpertta.com - tracking id: 1F76-E3-4A-4B-B946-56753. In accordance with Expert TA's Terms of Service. copying this information to any solutions sharing website is strictly forbidden. Doing so may result in termination of your Expert TA Account.
-Part (a)
Write an equation for the efficiency of a heat engine in terms ofQHand the heatQCexhausted to a low temperature reservoir.
=1-(QC/QH)Correct!
-Part (b)
Which would increase the efficiency more, doublingQHor reducingQCby half?
Doubling Qhand reducing Qcby half will have the same effect in increasing the efficiency.Correct!
Part (c)
Calculate the maximum thermal efficiency of the power plant.
-Part (a)
If the initial temperature equalsT, express the final temperatureTfin terms of the original temperatureT.
Tf=3VT/VCorrect!
-Part (b)
In terms ofpandV, calculate the workWdone by the gas.
W= p(3V-V)Correct!
Part (c)
In terms ofpandV, calculate the heatQflowing into the gas.
Q=
|
abdghjkmpTV
()789HOME^^456/*123+-0.END()BACKSPACEDELCLEAR

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!