Question: A CI is desired for the true average straysload loss ye {watts} fora certain type of induction motor when the line current is held at

A CI is desired for the true average straysload loss ye {watts} fora certain type of induction motor when the line current is held at 1.0 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that strays load loss is normally distributed with a = 2.6. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI forp when n = 25 and ; = 57.7. (- )mm (b) Compute a 95% CI for}; when n : 100 and ; : 57.7. ( 57.19 , 58.21 ) watts (c) Compute a 99% CI fory when n = 100 and )_r = 57.7. (x .m) (d) Compute an 82% CI for p. when n = 1.00 and )7 = 57.7. (x .m) (e) How large must n be if the width of the 99% interval for u is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.) "=x
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
