Question: A CMOS amplifier is shown in Figure 3 . PMOS transistors M 1 and M 2 have mu pCox = 3 0 mu

A CMOS amplifier is shown in Figure 3. PMOS transistors M1 and M2 have \mu pCox =30\mu A/V2, Vtp =-0.4 V,|1/\lambda p|=100 V, W =480\mu m and L =1.6\mu m. The NMOS transistor M0 has parameters \mu nCox =90\mu A/V2, Vtn =0.4 V,1/\lambda n =100 V, W =160\mu m and L =1.6\mu m. VDD =5 V and Rref =100 k\Omega

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Databases Questions!