Question: A coal containing C-67.9%, H-4.4%, S-0.8%, N-16%,0-7.9%, ash - 4.5% and water - 12.9% is burnt in a furnace. The flue gas analysis is: CO2-14.5%,

 A coal containing C-67.9%, H-4.4%, S-0.8%, N-16%,0-7.9%, ash - 4.5% and

A coal containing C-67.9%, H-4.4%, S-0.8%, N-16%,0-7.9%, ash - 4.5% and water - 12.9% is burnt in a furnace. The flue gas analysis is: CO2-14.5%, O2 - 4.7% and rest N2. Calculate (a) % excess air used (b) theoretical volume of air used for complete combustion of 100 kg of coal. The composition of a crude oil sample as received from a reservoir was analyzed on weight basis as: C = 90%, H2 = 3.3%, O2 = 3%, N2 = 0.8%, S = 0.9% and ash = 2%. Find the volumetric composition of the dry flue gases if 25% excess air is supplied to the burner

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!