Question: A composite wall consists of two layers with different materials in perfect thermal contact. The first layer ( Material A ) has thickness L 1

A composite wall consists of two layers with different materials in perfect thermal contact. The first layer (Material A) has thickness L1=0.1mL and thermal conductivity k1=1Wm*K. The second layer (Material B) has thickness L2=0.2mL and thermal conductivity k2=0.5Wm*K. The inner surface of Material A is kept at T1=150C and the outer surface of Material B is exposed to air at T=30C with a convective heat transfer coefficient of h=10Wm2*K.
a) Find the temperature distribution T(x) in each layer (Material A and Material B) under steady-state conditions.
b) Calculate the temperature at the interface between the two materials.
A composite wall consists of two layers with

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!