Question: A composite wall is shown in the figure. The wall consists of three components with the following properties: A1 A, A2 A3 = 0.5A,

A composite wall is shown in the figure. The wall consists of

A composite wall is shown in the figure. The wall consists of three components with the following properties: A1 A, A2 A3 = 0.5A, K1=k, k2 = 1.5k, k3= 0.5K The left wall temperature is T and the ambient temperature on the right is Ta A h. T + Q. WHAT IS THE STEADY-STATE DISTRIBUTION OF THE TEMPERATURES? Set up three equations for the wall temperatures at interfaces 1-2, and 1-3, and at the right wall in terms of the properties. Solve the equations for the data given below. Areas: A = 2.0 m, A = 1.0 m, . A3 = 1.0 m, Thermal conductivities: k1 = 2 W/m-K, k2 = 3 W/m-K, K3 = 1 W/m-K Heat transfer coefficient for heat loss from the right wall h = .1W/m-K Temperature at the left face wall: T =70C Ambient temperature on the right: Ta = 20C State your assumptions carefully before presenting your solution.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!