Question: A conducting rod is pulled horizontally with constant force F = 4 . 3 0 N along a set of rails separated by d =

A conducting rod is pulled horizontally with constant force F=4.30N along a set of rails separated by d=0.280m. A uniform magnetic field B=0.700T is directed
into the paqe. There is no friction between the rod and the rails, and the rod moves with constant velocity v=5.20m//s.
Using Faraday's Law, calculate the induced emf around the loop in the figure that is caused by the changing flux. Assign clockwise to be the positive direction for
emf.
-1.02 V
You are correct.
Your receipt no. is 154-5933(7) Previous Tries
The emf around the loop causes a current to flow. How large is that current? (Again, use a positive value for clockwise direction.)
4.00 A
Remember F=ma: since v is constant a=0 so it must be true that the net force on the rod is zero. The pulling force is compensating the force on the rod due to
the current through it and the magnetic field.
From your previous results, what must be the electrical resistance of the loop? (The resistance of the rails is negligible compared to the resistance of the rod, so
the resistance of the loop is constant.)
4.65 xx10^(-2)hm
You are correct.
I need the solution of the second exercise. the only one that is incorrect. Expected solution is a number with there units
A conducting rod is pulled horizontally with

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!