Question: A cone-shaped part is to be fabricated using laminated object manufacturing.. The radius of the cone at its base = 90 mm and its height

A cone-shaped part is to be fabricated using laminated object manufacturing.. The radius of the cone at its base = 90 mm and its height =60 mm. The layer thickness = 0.2 mm. The laser beam can cut the sheet stock at a velocity of 50 mm/s. Compute an estimate for the time required to build the part, if 15 s are lost each layer to lower the height of the platform that holds the part and advance the sheet stock in preparation for the next layer. Ignore cutting of the cross-hatched areas outside of the part since the cone should readily drop out of the stack owing to its geometry. Number of layers Choose... 4 Average surface area per layer, in mm2 Choose... - Average circumference per layer, in mm Choose... - ho Average time to cut a layer, in seconds Choose... + Time required to build the part, in minutes Choose... + Choose
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
