Question: A consulting company would like to develop a method of predicting its total costs in a period. The following past costs have been recorded by
A consulting company would like to develop a method of predicting its total costs in a period. The following past costs have been recorded by the company in two periods:
| Year | 2012 | 2013 |
| Client Hours | 950 | 1,065 |
| Total Costs | $ 224,250 | $ 237,475 |
The best estimate of the cost formula for the company (where X is the number of client-hours) is:
Select one:
a. Y = $115,000 + $115 X
b. Y = $110,500 + $125 X
c. Y = $115,000 $115 X
d. Y = $120,000 $1255 X
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
