Question: A cork ball with a diameter D=0.30 m is tied to an object on the bottom of a river as shown in Fig. 4.1.
A cork ball with a diameter D=0.30 m is tied to an object on the bottom of a river as shown in Fig. 4.1. The speed of the river current is U=5.2 m/s. Determine the weight of the cork ball in Newton. Neglect the weight of the cable and the drag acting on the cable. Assume water temperature T=15C. V. sphere U 1 = TTD = 6 30 Figure 4.1 4 3 ir
Step by Step Solution
★★★★★
3.44 Rating (160 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
1 Given Diameter of cork ball D 030 m Speed of rive... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
