Question: A cylindrical tank 3 m in diameter, with axis vertical, has one inflow line and one outflow line as shown in the figure. Water
A cylindrical tank 3 m in diameter, with axis vertical, has one inflow line and one outflow line as shown in the figure. Water is flowing in the inflow line at a velocity of 3 m/s and leaving by the outflow line at velocity based on the head of water in the tank. 1 D = 0.1 m A. What is the time needed for the level of water to drop to 1.0 m? B. At steady-state, what is the height of water in the tank? hi = 2.0 m D2 = 0.12 m
Step by Step Solution
★★★★★
3.27 Rating (171 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
