Question: a. Expected Return = 7.45% (INCORRECT) Please check b-1. Variance of Portfolio = 0.01097 (INCORRECT) please check b-2. Standard Deviation of Portfolio = 10.47% (INCORRECT)

 a. Expected Return = 7.45% (INCORRECT) Please check b-1. Variance of

a. Expected Return = 7.45% (INCORRECT) Please check

b-1. Variance of Portfolio = 0.01097 (INCORRECT) please check

b-2. Standard Deviation of Portfolio = 10.47% (INCORRECT) please check

Consider the following information: a. Your portfolio is invested 32 percent each in A and C, and 36 percent in B. What is the expected return of the portfolio? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) b-1. What is the variance of this portfolio? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 5 decimal places, e.g., .16161.) b-2. What is the standard deviation? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!