Question: A firm uses a continuous review system, where inventory position of an item is updated after each transaction. The firm operates 50 weeks per year.
A firm uses a continuous review system, where inventory position of an item is updated after each transaction. The firm operates 50 weeks per year. One of the items has the following characteristics: Annual demand (D) = 20000 units/year The product cost is $20/unit Ordering cost (S) = $25/order Holding Cost to hold one unit for 1 year (H) = 20% of the product cost Replenishment lead-time (L) = 2 weeks Standard deviation of weekly demand = 130 units Target cycle service level = 95% Compute:
a) the optimal order size
b) number of orders
c) ordering cost
d) safety stock
e) average inventory
f) carrying cost
g) the reorder point.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
