Question: A firms production function is Q = 80L.4 K.6. The firms input prices are PL = $30 and PK = $50. The firm wishes to
A firm’s production function is Q = 80L.4 K.6. The firm’s input prices are PL = $30 and PK = $50. The firm wishes to produce 3,000 units of output and minimize the cost of production. How much L should the firm employ?
A.20.51.
B.25.42.
C.30.25
D.39.95
E.46.45.
Step by Step Solution
★★★★★
3.34 Rating (154 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Ans Given Firms production function is Q 80L04K06 Firms input prices a... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
