Question: A fluidization catalyst is fluidized with air at T=82C and P=1atm. The catalyst is spherical in shape with specific gravity SG-1.8 and diameter d=200m.
A fluidization catalyst is fluidized with air at T=82C and P=1atm. The catalyst is spherical in shape with specific gravity SG-1.8 and diameter d=200m. The bed is vertical and has a static porosity of 0.5. N.B. g=9.8 m/s and 1m=10m (a) Determine the settling velocity of a single catalyst particle in air at T=82C and P=1atm. (b) Determine the minimum fluidization velocity of the bed. (c) Determine the minimum pressure drop per unit length for fluidization. [Ans. (a) 0.993m/s, (b) 0.055m/s, 8824.87 Pa/m]
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
To solve this problem we can use the following formulas and relationships For part a Settling velocity of a single catalyst particle in air The settli... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
