Question: A force F=157 N pushes a box forward on a level surface, while a frictional force f - 42 N opposes the motion. The mass

A force F=157 N pushes a box forward on a level surface, while a frictional force f - 42 N opposes the motion. The mass of the box is m=5 kg, and the box starts from a velocity of +2 m/s. If the box travels a distance of 5 m along the +x axis, what will be its speed v at the end of this distance? Express your answer in meters per second (m/s). 14- 1L

A force F=157 N pushes a box forward on a level A force F-157 N pushes a box forward on a level surface, while a frictional force f = 42 N opposes the motion. The mass of the box is m=5 kg, and the box starts from a velocity of +2 m/s. If the box travels a distance of 5 m along the +x axis, what will be its speed v at the end of this distance? Express your answer in meters per second (m/s). F m X

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!