Question: A gate valve is being used as a shut - off valve in a pipe system. When the valve is fully open, the flow through

A gate valve is being used as a shut-off valve in a pipe system. When the valve is fully open, the flow through the 8-cm diameter pipe is 50 L/minL/min . What is the head loss at the gate valve? One liter is 0.001 cubic meters. The flow of water in a pipe passes through a sudden expansion from d1d1=8 cmcm to d2d2=10 cmcm . If the flow rate is QQ =0.05 m3/sm3/s , what is the pressure drop due to expansion? The specific weight of water is ww =9.802 kN/m3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!