Question: A heat engine operates between T H = 450 o C and T C = 160 o C, and its efficiency is 63% of the

A heat engine operates between TH = 450oC and TC = 160oC, and its efficiency is 63% of the ideal efficiency.

(a) What is the ideal efficiency of this engine?

Answer: %

(b) What is the efficiency of this engine?

Answer: %

(c) If the engine absorbed 4.5x105J of heat, how much heat does it reject?

Answer: x105J

(d) How much work does the engine produce?

Answer: x105 J

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

a Ideal efficiency The Carnot efficiency Carnot for a heat engine working between hot source tempera... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!