Question: A hollow steel E = 3 0 , 0 0 0 ksi tube ( 1 ) with an outside diameter of 2 . 7 5

A hollow steel E=30,000ksi tube (1) with an outside diameter of 2.750 in . and a wall thickness of 0.250 in. is fastened to a solid
aluminum [E=10,000ksi]rod(2) that has a 2.000-in.-diameter and a solid 1.375-in.-diameter aluminum rod (3). The bar is loaded as
shown. Assume L1=65in.,L2=45in.,L3=27in.,R=36kips,Q=16kips, and P=27kips. Determine
(a) the change in length of steel tube (1).
(b) the deflection of joint D with respect to the fixed support at A.
(c) the maximum normal stress in the entire axial assembly.
Answers:
(a)1=
in.
(b)uD=
i
in.
(c),max=
ksi
A hollow steel E = 3 0 , 0 0 0 ksi tube ( 1 )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!