Question: Air at 20C with a convection heat transfer coefficient of 25 W/m2K blows over a horizontal steel hot plate (k = 43 W/m K).

Air at 20C with a convection heat transfer coefficient of 25 W/m2K 

Air at 20C with a convection heat transfer coefficient of 25 W/m2K blows over a horizontal steel hot plate (k = 43 W/m K). The surface area of the plate is 0.38 m2 with a thickness of 2 cm. The plate surface is maintained at a constant temperature of Ts = 250C and the plate loses 300 W from its surface by radiation. Calculate the inside plate temperature (Ti). FIGURE P1-96 Air, 20C T, = 250C Steel Plate T; = ?

Step by Step Solution

3.37 Rating (153 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!