Question: A horizontal platform in the shape of a circular disk rotates freely in a horizontal plane about africtionless vertical axle. The platform has a mass

A horizontal platform in the shape of a circular disk rotates freely in a horizontal plane about africtionless vertical axle. The platform has a mass M =200 kg and a diameter D=10 m. A girl whosemass is m=66 kg walks from the center towards the rim of the disk. If the initial angular velocity of the system is 33 rad/s when the girl is at the center. What is the final angular velocity (w;)[in rad/s] as she reaches the rim?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!