Question: A hot brass plate ( p = 8 5 3 0 kg / m ^ 3 , cp = 3 8 0 J / kg

A hot brass plate (p =8530 kg/m^3, cp =380 J/kg-K, k =110 W/m-K, and a =33.9 x 10-6 m^2/s) with an initial temperature of 650C and a thickness of 10 cm is insulated on the lower surface, and its upper surface is cooled by an impinging air jet with a temperature of 15C, with a convection heat transfer coefficient of 220 W/m^2-K. Find the mid-plane temperature of the brass plate 3 minutes after it starts cooling.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!