Question: A lake contains V = 2 x 1 0 5 m 3 of water and is fed by a river discharging Qupstream = 9 x

A lake contains V =2 x105 m3 of water and is fed by a river discharging Qupstream =9 x104 m3/year. Evaporation across the surface takes away Qevaporation =1 x104 m3/year, so that only Qdownstream =8 x104 m3/year exits the lake in the downstream stretch of the river. The upstream river is polluted, with concentration C =6.0 mg/L. Inside the lake, this pollutant decays with rate k =0.12/year. Find the steady-state concentration of the pollutant in the downstream.
in this question isnt the reaction ratte negative and since its decaying so another negative sign the net sign will be positive

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!